ශ්‍රී ලාංකිකයෙකු ප්‍රධානත්වය දරන ඕස්ට්‍රේලියානු සමාගමක් නිපදවූ කොවිඩ්-19 Rapid Test Kits සඳහා ජාත්‍යන්තර අනුමැතිය. නිෂ්පාදන කර්මාන්ත ශාලාවක් ශ්‍රී ලංකාවේ ආරම්භ කිරීමටත් අවධානය

0

TBG Diagnostics Limited හි පූර්ණ අනුබද්ධිත සමාගමක් වන TBG Biotechnology Corp විසින් නිෂ්පාදනය කරන ලද ExProbe SARS-CoV-2 Testing Kit සහ SARS-CoV-2 IgG / IgM Rapid Test Kit පර්යේෂණ කට්ටල සඳහා CE Mark අනුමැතිය හිමිව තිබේ.

CE Mark යනු යුරෝපීය ආර්ථික බලප්‍රදේශය තුළ විකුණනු ලබන නිෂ්පාදන සඳහා සෞඛ්‍ය, ආරක්ෂාව සහ පාරිසරික ආරක්ෂණ ප්‍රමිතීන්ට අනුකූල බව පෙන්නුම් කරන සහතික කිරීමේ සලකුණකි. CE සලකුණු කිරීම යුරෝපීය ආර්ථික බලප්‍රදේශය ප්‍රමිතිවලට අනුව නිපදවා ඇති යුරෝපීය ආර්ථික බලප්‍රදේශවලින් පිටත විකුණන නිෂ්පාදන මත ද දක්නට ලැබේ.

මේ අනුව ExProbe SARS-CoV-2 Testing Kit සහ SARS-CoV-2 IgG / IgM Rapid Test Kit පර්යේෂණ කට්ටල යුරෝපීය ආර්ථික කලාපය තුළ අලෙවියට අවශ්‍ය නියාමන අවශ්‍යතා සපුරා තිබෙන අතර මේ වන විට මෙම පර්යේෂණ කට්ටල ද්විත්වයම TBG Biotechnology Corp ට අයත් තායිවානයේ පිහිටි සිය කර්මාන්තශාලාවේ දී නිෂ්පාදනය කර අපනයනය කිරීමට සැලසුම් කර ඇත.

ExProbe SARS-CoV-2 පරීක්ෂණ කට්ටලය යනු RNA  මත පදනම් වූ රෝග විනිශ්චය කට්ටලයකි, එය තනි ප්‍රතික්‍රියාවකින් SARS-CoV-2 වෛරසයේ RdRP, N සහ E ජාන තුළ ඇති සුවිශේෂී කොටස් හඳුනා ගැනීම සඳහා බහුකාර්ය සැලසුමක් සහිත තථ්‍ය කාලීන PCR තාක්ෂණය භාවිතා කරයි. SARS-CoV-2 වෛරසයේ ක්‍රියාකාරී ආසාදනය තහවුරු කිරීම සඳහා එය බහුලව භාවිතා වේ.

රුධිරය, serum සහ ප්ලාස්මා වල SARS-CoV-2 විශේෂිත IgM සහ IgG ප්‍රතිදේහ පවතින බව අනාවරණය වේ. SARS-CoV-2 ආසාදනයෙන් දින 7-10 කට පසුව සාමාන්‍යයෙන් IgM සහ IgG ප්‍රතිදේහ ශරීරයේ ජනනය වන අතර එය සති ගණනක් පැවතිය හැකිය. ඔහු/ඇය COVID-19 වෛරසය ආසාදනය වී ඇත්දැයි තහවුරු කිරීමට මෙම පරීක්ෂණය බොහෝ විට භාවිතා කරයි. මෙම වේගවත් පරීක්ෂණය රුධිර සාම්පල ලෙස රුධිරය, serum හෝ ප්ලාස්මා බිංදු භාවිතා කරයි. මෙම පරීක්ෂණ නිෂ්පාදන දෙක එක්ව, ක්‍රියාකාරී SARS-CoV-2 වෛරස් ආසාදනයක් ඇති රෝග ලක්ෂණ සහ SARS-CoV-2 ආසාදනය වී නිශ්චිත ප්‍රතිදේහයක් ජනනය කළ ආසාදිතයින් සනාථ කිරීමට හැකි වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. මිනිත්තු 15 ක් වැනි කාලයක් තුළ දී මෙම පරීක්ෂණය සම්පූර්ණ කිරීමට හැකි බව සමාගම පවසයි.

TBG Biotechnology Corp යනු ඕස්ට්‍රේලියාවේ සිටින ශ්‍රී ලාංකික ව්‍යවසායකයෙකු වන Jitto Arulampalam සභාපතිත්වරය දරන සමාගමකි. එය ඕස්ට්‍රේලියානු කොටස් වෙළෙඳපොළේ ලැයිස්තුගත සමාගමක් ද වේ.

මේ අතර TBG Biotechnology Corp විසින් මෙම පර්යේෂණ කට්ටල ශ්‍රී ලංකාවේ දී නිෂ්පාදනය කිරීම සඳහා මේ වන විට අවධානය යොමු කර ඇති අතර ඒ සඳහා මෙරට කර්මාන්ත ශාලාවක් ආරම්භ කිරීමේ හැකියාව සොයා බැලීමට කටයුතු යොදා ඇති බව වැඩිදුරටත් වාර්තා වේ.

Sharing

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *