යහපැවැත්මට රක්ත පිටිවහලක්

0

අද සමාජය තුළ ඔසප් වීම තවමත් විවෘතව කතා නොකරන මාතෘකාවකි. ඔසප් වීම පිළිබඳ මාතෘකාව බොහෝ විට තහනම් සහ වැරදි තොරතුරු වලින් වැසී ඇති අතර, එය අත්විඳින අය අතර ලැජ්ජාව සහ අපහුතාවය ඇති කළ හැකිය. මෙය ඔවුන්ගේ අධ්‍යාපනය, සෞඛ්‍යය සහ සමස්ත යහපැවැත්ම කෙරෙහි ඍණාත්මක බලපෑමක් ඇති කළ හැකිය. ආර්තව සනීපාරක්ෂාව පිළිබඳ වැදගත්කම හඳුනාගෙන, ඔසප් සනීපාරක්ෂාව ප්‍රවර්ධනය කිරීම සදහා අවධානය යොමු කරන ලද ව්‍යාපෘතියක් වන WeCan, මෙය වෙනස් කිරීමේ වගකීම තමන් විසින්ම භාරගෙන ඇත.

IIT හි Rotaract සමාජය, සමාජ සේවය සහ එහි සාමාජිකයින් අතර නායකත්වය සහ වෘත්තීය සංවර්ධනය ප්‍රවර්ධනය කිරීම අරමුණු කරගත් ශිෂ්‍යයන් විසින් මෙහෙයවන සංවිධානයකි. PanColombo රොටරි සමාජයේ මගපෙන්වීම යටතේ 2010 දී පිහිටුවන ලද මෙම සමාජය ඔවුන්ගේ ප්‍රජාවන් තුළ සහ ඉන් ඔබ්බට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කිරීමට කැපවී සිටින සමාජයකි. මෙමගින් විවිධ ප්‍රජා සේවා ව්‍යාපෘති, ක්‍රීඩා තරග සහ වැඩමුළු සංවිධානය කරන්නේ එහි සාමාජිකයින්ට ඔවුන්ගේ නායකත්ව කුසලතා වර්ධනය කර ගැනීමට සහ සමාජයට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කිරීමට අවස්ථාවr ලබා දීම සඳහා ය. සමස්තයක් වශයෙන්, IIT හි Rotaract සමාජය , සමාජයේ වෙනසක් ඇති කිරීමට කැපවී උත්සාහයක් යොදන කණ්ඩායමකි.

Rotaract Club of Informatics Institute of Technology (RACIIT) සහ Happy Bleeding, ඔසප් වීම සම්බන්ධ අපකීර්තිය තුරන් කිරීම සහ සිසුන් සහ දෙමවුපියන් දැනුවත් කිරීමේ අරමුණින් පාසල් කිහිපයක් දැනුවත් කිරීමට සහභාගී විය. මෙම සංචාරයන් මෙහෙයවනු ලැබුවේ ලේඛිකාවක්, මාධ්‍යවේදිනියක් සහ Happy Bleeding හි නිර්මාතෘවරිය වන නදීෂා පෝලිස් මහත්මිය විසිනි. ඇය ඔසප් සෞඛ්‍යය සහ Period Cup භාවිතය ප්‍රවර්ධනය සඳහා පෙනී සිටින්නියකි.

පසුගියදා Wecan ව්‍යාපෘතිය මගින් නදීෂා මහත්මියගේ ප්‍රධානත්වයෙන් දැනුවත් කිරීමේ සැසි තුනක් මාතර සහ කැලණියේදී පවත්වන ලදී. මෙම සැසිවාරයේදී නදීෂා මහත්මිය විසින් ඔසප් සනීපාරක්ෂාව පිළිබඳ වැදගත්කම සහ එය පිළිබඳව බිය නොවී කතා කිරීමේ අවශ්‍යතාව පිළිබඳව සිසුන් දැනුවත් කරන ලදී. පළමු සැසිවාරය උනැල්ල ජයන්ති විද්‍යාලයේදී පැවැත්වුණු අතර එහි පිරිමි සිසුන් ඇතුළුව සිසුන් 25 දෙනෙකු සහභාගි විය. සැසියේ අවසානයේදී WeCan විසින් සනීපරක්ෂක තුවා කට්ටල 20ක් පාසලට පරිත්‍යාග කරන ලදී.

දෙවන සැසිය වනිගසේකර මහා විද්‍යාලයේ දී පැවැත්වුණු අතර එහි සිසුන් 75 දෙනෙකු පැමිණ සහභාගී විය. මේ පාසලටත් සනීපරක්ෂක තුවා කට්ටල 30ක් පරිත්‍යාග කිරීමට හැකි විය. තුන්වන සහ අවසන් සැසිය කැලණි මහා විද්‍යාලයේ දී පැවැත්වුණු අතර, එහි සිසුන් 20 දෙනෙකු සහ දෙමාපියන් 10 දෙනෙකු එක්ව සිටියහ. මේ පාසලට ද සනීපරක්ෂක තුවා කට්ටල 30ක් පරිත්‍යාග කිරීමට හැකියාව ලැබුණි.

මෙම සැසිවාරයන්හි දී නදීෂා මහත්මිය, පිරිමින් ඔසප් වීම පිළිබඳ අවබෝධ කර ගැනීමේ ඇති වැදගත්කම සහ ඒ වටා ඇති අපකීර්තිය බිඳ දැමීම සඳහා ඔවුන් ඉටු කළ යුතු කාර්යභාරය අවධාරණය කළාය. නැවත භාවිත කළ හැකි ඔසප් නිෂ්පාදනවල අවශ්‍යතාවය ද ඇය අවධාරණය කළ අතර පරිත්‍යාග කරන ලද Momiji පෑඩ් භාවිතා කරන ආකාරය පිළිබඳ උපදෙස් ලබා දුන්නාය.

පසුගිය වසර දෙක තුළ, Wecan ව්‍යාපෘතිය මගින් පාසල් 7 ක් වෙත ළඟා වී සනීපරක්ෂක තුවා කට්ටල 200 කට අධික ප්‍රමාණයක් පරිත්‍යාග කර ඇති අතර, ඔසප් සනීපාරක්ෂාව ප්‍රවර්ධනය කිරීමට සහ එය පිළිබඳව කතා කිරීමට පසුබට වීම බිඳ දැමීමට සැලකිය යුතු කාර්යභාරයක් ඉටු කර ඇත.

Wecan ව්‍යාපෘතියෙන් ඔසප් සනීපාරක්ෂාව ප්‍රවර්ධනය කිරීම සහ ඒ වටා ඇති අපකීර්තිය බිඳ දැමීමට දරන පරිශ්‍රමය සඳහා පහත සම්මාන Rotaract දිස්ත්‍රික් සමුළුවේදී ලබාගෙන ඇත.

  • 2020/2021 වඩාත්ම කැපී පෙනෙන ව්‍යාපෘතිය – ලෝකඩ සම්මානය
  • 2021/2022 වඩාත්ම කැපී පෙනෙන ව්‍යාපෘතිය – රන් සම්මානය

Momiji Naturals සමග හවුල්කාරිත්වය හා Square Pharma සහ Sampath බැංකුවේ සහයෝගයෙන් මෙම ව්‍යාපෘතිය සිදු විය. Digital Wire Global හට WeCan ව්‍යාපෘතියේ ඩිජිටල් මහජන සම්බන්ධතා හවුල්කරු වීමේ වරප්‍රසාදය හිමි විය.

රෙදි භාවිතයෙන් සාදන ලද සනීපරක්ෂක තුවා වැනි නැවත භාවිතා කළ හැකි ඔසප් නිෂ්පාදන, කාන්තාවන්ට සහ පරිසරයට බොහෝ ප්‍රතිලාභ ලබා දෙයි. මෙම සනීපරක්ෂක තුවා මෘදු, පාරගම්ය ද්‍රව්‍ය වලින් සාදා ඇති අතර එමඟින් සමේ ආසාදන අඩු කරන අතර ඉවත දැමිය හැකි සනීපරක්ෂක තුවා වලට වඩා භාවිතයට පහසු වේ. ඒවා දිගුකාලීනව වඩාත් ලාභදායී වේ, ඒවා වසර කිහිපයක් සඳහා නැවත භාවිතා කළ හැකි අතර එමගින් බැහැර කිරීමේ හා මිලදී ගැනීමේ පිරිවැය අඩු කරයි.

පිරිමින්, ඔසප් සෞඛ්‍යය ඔවුන්ගේ සහකරුවන්, සහෝදරියන්, මව්වරුන් සහ කාන්තා සගයන් ඇතුළු ජනගහනයෙන් අඩකට බලපාන බැවින් ඒ පිළිබඳව දැනුවත් විය යුතුය. ඔසප් චක්‍රය තේරුම් ගැනීමෙන් කාන්තාවන් සමඟ සන්නිවේදනය වැඩිදියුණු කළ හැකි අතර වැරදි වැටහීම් සමනය කළ හැකිය. මීට අමතරව, ඔසප් සෞඛ්‍යය පිළිබඳව දැනුවත් කිරීම සෞඛ්‍ය ගැටලු හඳුනා ගැනීමට උපකාරී වේ. එය ස්ත්‍රී පුරුෂ සමානාත්මතාවය ප්‍රවර්ධනය කරන අතරම ප්‍රජනක සෞඛ්‍යය යනු කාන්තා ප්‍රශ්නයක් පමණක් නොව සමාජ හා මානව හිමිකම් ප්‍රශ්නයක් යන අදහස ද ශක්තිමත් කරයි.

සමස්තයක් වශයෙන්, WeCan ව්‍යාපෘතියේ උත්සාහයන් මගින් ඔසප් සනීපාරක්ෂාව පිළිබඳ මාතෘකාව පිළිබඳ සිසුන් දැනුවත් කිරීම සහ එය පිළිබඳව කතා කිරීමට පසුබට වීම නැතිකිරීම  සඳහා සාර්ථක වී ඇත. ඔසප් සනීපාරක්ෂාව ප්‍රවර්ධනය කිරීම සහ ඔසප් වීම පිළිබඳ විවෘත හා අවංක සාකච්ඡා දිරිමත් කිරීම සඳහා ඔවුන්ගේ උත්සාහයන් දිගටම පවත්වාගෙන යාමට මෙම ව්‍යාපෘතිය මගින් බලාපොරොත්තු වේ.

Sharing

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *